Autor Tema: Lov srndaća - srnjaka 2010,2011,2012 i 2013  (Posjeta: 57873 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Lov srndaća - srnjaka 2010,2011,2012 i 2013
« : 23-11-2010, 14:38:28 »
Iako je otvaranje ove teme totalno van sezone, mislim da bi ipak mogli dosta toga reći o ovom lovu. Kako lovite, gdje lovite, kojim načinom , metodom ??
« Zadnja izmjena: 02-01-2014, 22:39:58 HunterBiH »

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Rasavac

• Lav
Odg: Lov srndaća - srnjaka
« Reply #1 : 09-12-2010, 00:42:26 »
kod nas je lov iskljucivo s ceke.
lovimo ga na terenu grmeca, zvanog gradina, i na terenu stari majdan

veoma uzbudljiv lov, pogotovo na planini, gdje je divljac kud i kamo operznija i teze joj je prici i naci je
ko rano rani, nije se naspavao :-D

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #2 : 09-12-2010, 01:10:13 »
Kod nas je lov na srndaća zabranjen već 5 i više godina. Rat je učinio svoje i skoro ga istrjebio. Moj rahmetli otac dok je bio predsjednik zabranio je ovaj lov i još traje zabrana. Prošle godine su htjeli da otvore ali nisu. Razlog zbog čega nisu neznam. Volio bih otići u lov na srndaća i nadmudrivati se sa pravim srndaćem jer sam od starijih kolega čuo dosta dobrih stvari o ovom lovu kao i o tome koliko je srndać osjetljiv i oprezan da je to čudo.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Rasavac

• Lav
« Reply #3 : 21-12-2010, 20:42:24 »
mala neopreznost i srndac nece van.
osjetljivi su na najmanje nenormalnosti na koje nisu navikli.
zna se cak desiti da stoje na rubu sume i satima posmatraju okolinu prije nego se usude van.
moja grupa je nalazila lijepe primjerke proslu sezonu, medjutim bez prave optike i ceke, mozes ga zaboraviti
ovu zimsku sezonu u lovu smo ih gledali na desetine, kako ih gone psi, sto je obecavajuce za iducu sezonu, kad pocne lov
ko rano rani, nije se naspavao :-D

remington

• Lisica
  • cijev je sipka kroz koju je provucena rupa
« Reply #4 : 21-12-2010, 20:57:42 »
kod nas ih ima u dosta velikom broju...bilo je i odstrela ove  odnosno prosle sezone ali nista bitno za medalju...
a sad sto se tice lova srndaca...
prije lova dobro izviditi teren...da li uopste srndac prisutan i koliki mu je teritorij jer se znalo desiti x puta da izidje nekoliko dana zaredom na isto mjesto i odjednom se premjeti na drugu stranu teritorija...odabrati mjesto (na zemlji,drvetu) pogodno za cekanje..pripaziti na vjetar jer je to veliki faktor u lovu na srdaca...i kad smo to sve utvrdili i odradili bez dobre(precizne) cijevi i optike nema sigurnog pogotka(odstrela)..jer kako sezona odmice sve teze i teze ga je docekati...pocinju biti i oni oprezni...i u pravu je kolega kad kaze znaju po pola sata biti uz rub sume a da ne izidju na pasu...

evo jednog lijepog od ove sezone..pucao sam na njega predvecer i masio..i kolega ga je skinuo par stotina metara dalje na proplanku sutradan ujutro...da li je isti ostaje misterija ;)))
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

remington

• Lisica
« Reply #5 : 30-01-2011, 19:52:02 »
da se malo prisjetimo ljetnjeg lova...odstrel srnjaka...mlad srndac -rogovi bez trofejne vrijednosti..300 Win Mag...zrno PPU 9,7grama SP..optika sa M76 PASP..montaza neka od 40KM americka..ali pogodak je bio na cca 300m i ti skolski..iza plecke pravac u srce..(vise je tu sreca odigrala ulogu)

a kako sam primjetio ovih dana broj srnece divljaci na nasem terenu je u prilicnom broju...znaci bice i ove godine pucanja
« Zadnja izmjena: 12-06-2012, 20:35:39 remington »
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #6 : 30-01-2011, 19:55:43 »
Ima je i kod nas dosta. Čestitke na ovom srndaću i dobro dobar pogodak !! Svaka čast !

remington

• Lisica
« Reply #7 : 30-01-2011, 19:57:23 »
hvala drug

biber

• Vjeverica
  • *
« Reply #8 : 03-03-2011, 21:46:10 »
moj prvi srndac!!! odstrijeljen 07.08.2010! dan koji cu pamtit do kraja zivota

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #9 : 03-03-2011, 22:49:32 »
Čestitke kolega i dobrodošao na forum. Iskreno zavidim ti na ovom srndaću :) Ja još nisam imao sreće u lova na njega. I kako mi se čini da ovi rogovi izgledaju veoma dobro ..

seter

• Mamut
  • *
« Reply #10 : 11-04-2011, 21:53:22 »
da se malo prisjetimo ljetnjeg lova...odstrel srnjaka...mlad srndac -rogovi bez trofejne vrijednosti..300 Win Mag...zrno PPU 9,7grama SP..optika sa M76 PASP..montaza neka od 40KM americka..ali pogodak je bio na cca 300m i ti skolski..iza plecke pravac u srce..(vise je tu sreca odigrala ulogu)

a kako sam primjetio ovih dana broj srnece divljaci na nasem terenu je u prilicnom broju...znaci bice i ove godine pucanja

Odličan srndać i fotka!

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

seter

• Mamut
  • *
« Reply #11 : 11-04-2011, 21:55:06 »
Koristi li ko vabilicu? Prošle sezone, moj jaran je na travku (lafo vabilica) navukao srnu! Kad ga nije pregazila!! Nevjerovatno, trčala je kao luda, pravo na njega!!

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #12 : 11-04-2011, 22:18:35 »
Svaka čast na odstrijelu. A sto se tice vabilice i to imam al pali na mlađima primjercima a na starim malo teže zavisi i od iskustva lovca a i kvaliteta vabilice.
« Zadnja izmjena: 13-04-2011, 12:21:36 Beba »

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #13 : 13-04-2011, 12:21:47 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=r1kbApMQnzk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=r1kbApMQnzk</a>
« Zadnja izmjena: 13-04-2011, 14:54:57 HunterBiH »

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #14 : 13-04-2011, 12:27:00 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JFKUr1pjLQc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=JFKUr1pjLQc</a>
E ovo je pravi mladi nesretnik, ko mahnito muško uvatru skočit i glavu izgubit radi malo smrada  ;D ;D
« Zadnja izmjena: 13-04-2011, 14:53:56 HunterBiH »