Autor Tema: Kako naučiti psa da ne uznemirava srneću divljač ?  (Posjeta: 3737 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Jedan veliki problem koji se dešava kod lova na D.S a i na Zeca i Lisicu je taj da lovački psi često potjeraju srneću divljač. Taj dan pretežno od lova nema ništa, pogotovu ako se srna izvuče iz lovišta a pas ode za njom. Moj otac je uspio od jednog posavca napraviti psa sa kojim srna može pa zaspati u boxu a da je neće ni pogledati.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

remington

• Lisica
  • cijev je sipka kroz koju je provucena rupa
Odg: Kako naučiti psa da ne uznemirava srneću divljač ?
« Reply #1 : 20-12-2010, 13:33:59 »
kako je to babo uspio napraviti...onaj istarac sto smo ga otac i ja imali samo predje preko njenog traga i nece usopste da je tjera...ili mu je urodjeno to tako ili je razlog taj sto nije imao kontakta s tom divljaci(mrtvom)
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #2 : 22-12-2010, 15:12:11 »
Mislim da je stari rahmetli to radio na onaj staromodjini način  a to je malo degeneka i ker više to neradi (to je sigurna metoda). Nisam  pobornik toga i volio bih to rješiti na drugi način. Sa jednim psom sam pokušavao na povodcu da ga vodim kad naiđem na srneći trag da mu nedam ! Nije baš upalilo. Jeste dok sam ja tu al kad pas ode sam druga je priča!

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #3 : 08-03-2011, 14:37:09 »
Ja takodjer planiram svog psa pokušati naučiti da negoni  srneću divljač. Doduše mlad je skoro će mu 8 mjeseci i nije je nikada ni gonio, imao je do sada samo iskustvo sa veprom u šumi ni sa jednom drugom životinjom. Želim od njega napraviti vrhunskog svinjara i ovo što on do sada pokazuje daje mi nade u to da će biti odličan pas. Moj otac je takodjer uspio naučiti psa da negoni Srne i mislim da je jedini u društvu bio koji je smio pustiti psa bez traga divlje svinje a znao je da ako zalaje da je našao isključivo vepra. Pokušat ću , ako imate savjet rado bih čuo..

kondorovlet

• Lisica
« Reply #4 : 08-03-2011, 19:46:15 »
Hunter BiH meni je i cilj da pobudim savjest kod lovaca da imaju kerove iskljucivo za divljac koju love da im kerovi nebudu svastari,da imaju eksterijerne kerove a isto tako nezamjenjive pomagace u lovu dali se radilo o vepru,zecu ili lisici koja je po meni vrhunac obuke jednog gonica koji moze da tjera lisicu par sati.Nekako se gubi smisao lova i druzenja posebno u lovovima na divlje svinje nekako su previse napeti i puni nekog naboja dali kerovi gone svinje ili gone nesto drugo.pokusacemo nesto ove godine da na ispitima urodjenih osobina za gonice bude i srnece divljaci posebno na ispitu ur.osob. na divlju svinju.Stose tice tvoga kera on bi sada  sa osam mjeseci vec trebalo da je savladao osnovnu dresuru poslusnosti i odlozivosti,znaci na svaki signal pistaljke dase vraca nazad.Nastavicu pisati kako odviknuti kera od srnece divljaci........
Ne mogu Vam dati recept za uspjeh, ali Vam mogu reći formulu za neuspjeh: nastojte svakom ugoditi!

Sanjo

• Gost
« Reply #5 : 08-03-2011, 19:58:51 »
Hunter BiH meni je i cilj da pobudim savjest kod lovaca da imaju kerove iskljucivo za divljac koju love da im kerovi nebudu svastari,da imaju eksterijerne kerove a isto tako nezamjenjive pomagace u lovu dali se radilo o vepru,zecu ili lisici koja je po meni vrhunac obuke jednog gonica koji moze da tjera lisicu par sati.Nekako se gubi smisao lova i druzenja posebno u lovovima na divlje svinje nekako su previse napeti i puni nekog naboja dali kerovi gone svinje ili gone nesto drugo.pokusacemo nesto ove godine da na ispitima urodjenih osobina za gonice bude i srnece divljaci posebno na ispitu ur.osob. na divlju svinju.Stose tice tvoga kera on bi sada  sa osam mjeseci vec trebalo da je savladao osnovnu dresuru poslusnosti i odlozivosti,znaci na svaki signal pistaljke dase vraca nazad.Nastavicu pisati kako odviknuti kera od srnece divljaci........

molim vas što detaljnije  ( mislim na ovo odvikavanje od srneće divljači) -hvala !

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #6 : 08-03-2011, 21:44:29 »
Druže moj jedino dobra dresura i malo više tvog vremena sa njim i nećeš imat problem,imam druga koji je tako uradio i vjerujte mi da je samo ladno pogleda i nastavi dalje
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

remington

• Lisica
« Reply #7 : 08-03-2011, 23:46:59 »
ja pricao neki dan sa malo starijim lovcima na tu temu...kako kera odviknuti da ne goni srnecu divljac...niti jedan nije imao ideju...mislim onu pravu..jedan je rekao da ima pravo rijesenje za svakog kera a to je dupla nula ili devetak na sta sam samo ga mrko pogledao...a jedan stariji mi rece kako je svog odviknuo...a to njemu rekao jos stariji lovac...slusajte
izidjete u loviste ukradete jednog srndaca,uzmete vrecu malo vec po mogucnosti pletenu u koju stavite i srndaca i kera,zatim zavezete vrecu i uhvatite se dobre toljage,gurnete vrecu niz neku vecu stranu da se prevrce i udarate po vreci koliko imate snage ali ne  jako da ubijete vec ubijenog srndaca ili da keru presudite ali obavezno uzvikujuci fuj fuj fuj fuj ili fuj to fuj to ili ostavi postavi ostavi...i vidite sta ce se desiti kad odvezete kesu
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

kondorovlet

• Lisica
« Reply #8 : 08-03-2011, 23:59:23 »
Ja cu opisati kako odviknuti kera od srneceg traga u temi obuka mladih pasa i njihovo uvodjenje u lov,vjerujte dosta ima doobuke poslusnosti odnosno osnovne obuke.Ja od ove godine spremam dva gonica za utakmice za iducu godinu za ovu godinu imam u planu ocjena eksterijera i ispiti urodjenih osobina,trenutno ima dva potpuno razlicita kera po temperamentu i radim sa svakim zasebno jedan izvanredno pslusan a drugi hiperaktivan pas i nenormalno nervozan veliki izazov za obuku.Jedan planiran za utakmice na zeca drugi za utakmice na svinju,pomalo ih vec izvodim u loviste i stoje jako bitno izvanredno slusaju komande
Ne mogu Vam dati recept za uspjeh, ali Vam mogu reći formulu za neuspjeh: nastojte svakom ugoditi!

kondorovlet

• Lisica
« Reply #9 : 09-03-2011, 00:06:48 »
remington-iz zakljucka ker misli daga udara srndac,
ker svinjar vepar ga zgazi malte ne do smrti i on opet goni svinje
jedna od metoda za okretanje pticara municija sa gumenim kuglicama velicina gumene sacme ista kao za prepelice sto sitnija to bolja rastojanje 60-70 metara,
dobra je i nula ali za lutalice sigurno nece vise tjerati srnecu divljac

remington

• Lisica
« Reply #10 : 09-03-2011, 00:12:42 »
kondorov let je mnogo pametan covjek

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #11 : 09-03-2011, 00:21:10 »
kondorov let je mnogo pametan covjek

Iskreno ja uzivam citajuci njegove postove i iz svakog se može naučiti dosta toga a ustvari forum i služi za te stvari.

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #12 : 09-03-2011, 17:36:36 »
remington-iz zakljucka ker misli daga udara srndac,
ker svinjar vepar ga zgazi malte ne do smrti i on opet goni svinje
jedna od metoda za okretanje pticara municija sa gumenim kuglicama velicina gumene sacme ista kao za prepelice sto sitnija to bolja rastojanje 60-70 metara,
dobra je i nula ali za lutalice sigurno nece vise tjerati srnecu divljac
Kontam donekle al je problem nakon toga kolika je vjerovatnoca da ce ker bjezat od pucnja ko mahnit i nema ga vise za lova

kondorovlet

• Lisica
« Reply #13 : 09-03-2011, 20:38:29 »
nisam ja toliko pametan vec me muka natjerala da sebi iskolujem kerove za lov,podjemo u lov ujutro rano dorucak spakovan u ranac i idemo lagano nekih par sati izgladnim kao vuk ostavim onaj svoj ranac da naspem na izvoru vode u flasu pa da sjednemo ko ljudi fino odmorimo pa fino doruckujemo,voda zubori a flasa dvolitra napuni se ja se okrenem pogledam ka rancu a posavac zavuko se u njega do pola izadjem gore a on se oblizuje gledam ga onako i mislim se stasad,nije on kriv izalazim nabrdo cujem kolega vice daj pusku daga ubijem crko dabogda njegov trobojac uzeo pile peceno i ode nizastranu.izadjem do njega kaze on meni odnese citavo pile iz ranca,i onako tuzno gleda kolega prema meni i onako tuzno kaze ma dobro ponijo si ti mesa kao ja jesam ali nahranijo sam posavca ispricam mu kako se desilo izvadim vodu iz ranca i ponudim mu ali polako gutaj dosta je hladna.Covjek dobije slom zivaca baci sesir zgazi ga nogama i kaze tako nam i treba kada imamo dzukele i trebaju tako svaki put,i tada sjedemo izvadimo termosicu sa kafom popijemo po solju kafe i fino postavimo sebi ciljeve toje bilo 29.11.1990 i od tada smo poceli ali ne dugo zajedno sledece godine istoga datuma on vise nije bijo tu jasam sjedio na istom tom mjestu sa parom mladih kopova svoim posavcem i njegovim trobojcem,njemu u cast svake godine sam na istom mjestu sjecajuci se te kafe i njegovih rijeci.Od tada nastoim da svakom lovcu pokusam pokazati kako je lako i lijepo loviti sa obucenim kerom i drago mije kada vidim daje ker poslusan nema veze koje je rase i cije je.Svjestan sam da nemoze svaki lovac imati dresiranog kera ali nastojim pisanjima na forumima mladim lovcima prenijeti bar malo zelje za odlicnim kerom,daih odvratim od svercera pasa znam daje teska finansiska situacija i daje eska besoparica ali za godinu covjek moze ustedjeti za jedno kvalitetno stene sa urednim papirima.Ovaj forum i sajt jos nije zazivijo u punom svjetlu ali nadamo se dace nas biti svakim danom sve vise nekako je ovdje naj realnije nema pljuvanja jednih po drugim i po tudjim kerovima.I imam jedan predlog za moderatore da pokrenemo temu ili neku akciju da svake godine poklonimo mi odgaivaci mladim lovcima po jedno ili dva steneta sa urednim papirima ali dase oni obavezu dace obuciti stenad i ocjeniti i poloziti sa njima ispit urodjenih osobina jer vjerujte nije sve u parama ima nesto i u drugarstvu.Ja kao odgaivac poklonicu ove godine dvoje tromjesecne stenadi NKP ali samo mladim lovcima koji su clanovi ovog foruma a neka moderatori smisle nacin dodjele i daljeg rada da ovo zazivi i dase ukljuce i drugi odgaivaci.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #14 : 09-03-2011, 21:10:06 »
.Ovaj forum i sajt jos nije zazivijo u punom svjetlu ali nadamo se dace nas biti svakim danom sve vise nekako je ovdje naj realnije nema pljuvanja jednih po drugim i po tudjim kerovima.I imam jedan predlog za moderatore da pokrenemo temu ili neku akciju da svake godine poklonimo mi odgaivaci mladim lovcima po jedno ili dva steneta sa urednim papirima ali dase oni obavezu dace obuciti stenad i ocjeniti i poloziti sa njima ispit urodjenih osobina jer vjerujte nije sve u parama ima nesto i u drugarstvu.Ja kao odgaivac poklonicu ove godine dvoje tromjesecne stenadi NKP ali samo mladim lovcima koji su clanovi ovog foruma a neka moderatori smisle nacin dodjele i daljeg rada da ovo zazivi i dase ukljuce i drugi odgaivaci.

Dragi kolega, šta da kažem, nemam riječi da kažem sve ono što mislim. Samim tim gestom će te  sigurno pridonjeti još većem učlanjenju mladih ljudi na ovaj forum a još veće zadovoljstvo će imati vlasnik jednog od štenaca koje će nadam se što bolje obučiti i napraviti od njega što boljim psom. Ako si definitivno odlučio za taj gest ja ću na naslovnoj strani otkucati i postaviti obavjest o ovom gestu. Naravno sa pravilima koja odredimo svi mi ovdje zajedno ne samo moderatori. Otvorit ćemo posebnu temu u kojoj ćemo napraviti kriterije oko dobivanja štenca. Ovaj forum nije od nas administratora i moderatora već naš zajednički i tako će uvijek i biti. Moderatori su tu samo da prate pravilan rad foruma i da koriguju eventualne greške a kako sve doo sada ide bez problema trudit ćemo se da tako i ostane. Još jednom zahvaljujem se na vašoj dobroj volji i zalaganju kako na forumu tako i van njega jer ste pokazali da vam je ljubav prema lovu i psima ispred bilo kakve finansijske koristi.