Autor Tema: Vakcinacija i Re-Vakcinacija  (Posjeta: 3255 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Vakcinacija i Re-Vakcinacija
« : 17-01-2011, 15:02:25 »
Dali je po Vašem mišljenu potrebno raditi revakcinaciju mladih pasa ? U nekim lovačkim pričama sam čuo da je to uzimanje novaca od strane veterinara i da revakcinacija nije potrebna. Dok opet veterinari kažu da je prvo cjepljenje  djelovanja oko 60 % a drugo daje preko 90 % zastite psu od bolesti protiv koje je cjepljen !

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Beba

• Grizli
  • *
Odg: Vakcinacija i Re-Vakcinacija
« Reply #1 : 17-01-2011, 18:10:01 »
misliš li na štenećak kod malih pasa ili.. ako je to u pitanju po strucnosti i pravilu trebalo bih dva puta mada ja nisam to nikad radio ja dajem jednom inekciju i gotovo i dosad nikakvih nisam imo problema sa štenadima

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #2 : 17-01-2011, 18:19:57 »
misliš li na štenećak kod malih pasa ili.. ako je to u pitanju po strucnosti i pravilu trebalo bih dva puta mada ja nisam to nikad radio ja dajem jednom inekciju i gotovo i dosad nikakvih nisam imo problema sa štenadima

Naravno, mislim na prvu vakcinu, obično je to petovalentna vakcina koja obuhvata  pet najopasnijih bolesti kod pasa.

E sad mi reci kad znaš da bi trebalo dva puta, zašto to radiš jedanputa ?

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #3 : 17-01-2011, 18:34:19 »
ehheh evo sto.To nisam znao dok mi jedan veterinar nije reko a dotad sam držo dosta kerova (stenadi) i uvjek sam davo po jednu i tako to prolazilo nikad mi nije uginulo stene samo mu vitamina dajem i malo bolju hranu i nemas frke, a to da i necu dati jos jednu nije ni to problem samo danas sutra prekosutra  i tako to prođe pas naraste bez druge inekcije  ;D ;D Sačekaj setera da se javi on ce to strucno objasniti kako se daje i zasto mojim stenadim nije potrebno vise od jedne  ;D

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #4 : 17-01-2011, 20:00:07 »
Sačekat ćemo setera, mislim da je ipak on najkompetentniji da nam objasni ovo! Pitanje sam postavio jer sam ovog malog posavca vakcinisao i sad sam trebao prije dva dana uraditi revakcinaciju a nisam još, kontao sam sutra ili prekosuztra ako uhvatim vremena. Rekao mi je veterinar danas da nije u pitanju pet dana al da nesmije previse da se čeka i pređe taj neki rok!

seter

• Mamut
  • *
« Reply #5 : 17-01-2011, 20:50:11 »
Ja sam svog Bena treći put vakcinisao kada je napunio tri mjeseca! Mislim da to sve govori.
Minimalno dvije vakcine, a ako vam je stalo do psa, i tri. Problem je što je imunološki sistem mladunčeta slabo razvijen, pa prva vakcina u mladog psa može biti slaba, u svakom slučaju, nedovoljna.
Šta je vakcina??
To je bitno da lovac zna. Vakcinom aplicirate uzročnika bolesti ili njegove bitne dijelove (antigen). Time provocirate organizam da stvara imunološki odgovor, odnosno odbrambeni mehanizam (antitijela). Svaki put, kada je organizam u kontaktu sa uzročnikom (ili vakcinom), stvara sve veči broj antitijela. Time, kada zaista pas dođe u kontakt sa uzročnikom (virus ili bakterija), ima munjevit odgovor i neutrališe taj mikroorganizam.
Zbog toga, OBAVEZNA revakcina. Ono što je bitno, pas mora biti zdrav, bez parazita i sl. Time je i efekat vakcine bolji. I na kraju, ni jedna vakcina nije 100% garant da pas neće oboliti!
Zašto je nekada dovoljna jedna vakcina?? Nije ona dovoljna, nego je to štene imalo sreće! I kao što reće Hunter, nije to samo štenečak: parvoviroza, leptospiroza... Mislim da je najmanje štenečaka.
I konačno, vodite računa ko vam vakciniše psa. Vakcina je biološki proizvod, ako nije pravilno skladištena, nema efekta!!

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #6 : 17-01-2011, 20:54:56 »
Ja sam svog Bena treći put vakcinisao kada je napunio tri mjeseca! Mislim da to sve govori.
Minimalno dvije vakcine, a ako vam je stalo do psa, i tri. Problem je što je imunološki sistem mladunčeta slabo razvijen, pa prva vakcina u mladog psa može biti slaba, u svakom slučaju, nedovoljna.
Šta je vakcina??
To je bitno da lovac zna. Vakcinom aplicirate uzročnika bolesti ili njegove bitne dijelove (antigen). Time provocirate organizam da stvara imunološki odgovor, odnosno odbrambeni mehanizam (antitijela). Svaki put, kada je organizam u kontaktu sa uzročnikom (ili vakcinom), stvara sve veči broj antitijela. Time, kada zaista pas dođe u kontakt sa uzročnikom (virus ili bakterija), ima munjevit odgovor i neutrališe taj mikroorganizam.
Zbog toga, OBAVEZNA revakcina. Ono što je bitno, pas mora biti zdrav, bez parazita i sl. Time je i efekat vakcine bolji. I na kraju, ni jedna vakcina nije 100% garant da pas neće oboliti!
Zašto je nekada dovoljna jedna vakcina?? Nije ona dovoljna, nego je to štene imalo sreće! I kao što reće Hunter, nije to samo štenečak: parvoviroza, leptospiroza... Mislim da je najmanje štenečaka.
I konačno, vodite računa ko vam vakciniše psa. Vakcina je biološki proizvod, ako nije pravilno skladištena, nema efekta!!

Svaka čast, i velika hvala na iscrpnom odgovoru. Akobogda ujutro Boni ide na revakcinaciju. Čak sam se i prepao malo nakon tvog posta seter :)

I jedno pitanje u vezi ovog a mislim da si odgovor već dao u prvom postu pa eto samo da mi pojasniš. Dakle psa bi trebalo očistiti od crijevnih parazita. Kad dobije tabletu proitiv njih nakon koliko bi bilo najbolje dati re vakcinu ?

seter

• Mamut
  • *
« Reply #7 : 19-01-2011, 15:08:41 »
Neko daje istovremeno oboje. Ja bih sačekao par dana!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #8 : 19-01-2011, 16:00:36 »
Neko daje istovremeno oboje. Ja bih sačekao par dana!

Rečeno mi da čekam dva do tri dana, u petak mu je revakcinacija a tabletu za parazite je dobio.

seter

• Mamut
  • *
« Reply #9 : 19-01-2011, 16:19:18 »
Ok. Koliko je star?

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #10 : 19-01-2011, 16:20:29 »
Sad mu je 5 mjeseci..

Istrijaner

• Zec
  • **
« Reply #11 : 08-04-2011, 00:39:40 »
Ja kada sam kupio psa,bilo mu je 1 mjesec i 15 dana.Ali ga covjek jos nije bio ocistio od glista i skrenuo mi paznju da bih to trebao sto brze.Sutri dan nakon sto sam ga donio kuci ,odveo sam ga kod veterinara i dao mu tabletu.Pas je povratio gliste,ali vise nije htjeo nista da jede,nego samo malo vode,a prije tablete se davio jeduci..>:D
I tako 1 cijeli dan nije okusio nista,i ja zovnem o5 veterinara i pitam zasto ne jede.On mi kaze da sacekam jutro i ako i ujitru nista ne bude htjeo da dodje on da mu da vakcinu nekih vitamina.Tako je i bilo,ujitru je stigao i dao mu neke vitamine,ali pas o5 nije htjeo da jede...Smrsao  potpuno,sama kost i koza,i uvece mu na spric dam malo mlijeka ,ali on odmah povrati.Ujitru mu dam o5 na spric ,jer ce pas krepati od gladi ,ali sve povraca.I 4 dan krepa.I jos je jedna zenska krepala,a 2 brata prezivela.I ja dobijem toga jednog koji je i dan danas kod mene,a taj drugi nzm dali je ziv!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #12 : 08-04-2011, 17:27:52 »
Moguće da su bile kvarne tablete ili je pas predoziran. Mislim da je za tako malo kuče  jedna četvrtina tablete dovoljna.

Istrijaner

• Zec
  • **
« Reply #13 : 08-04-2011, 18:54:02 »
jednu cetvrtinu sam i dao,i evo mi u ladici jos 3 komada od te tablete...

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #14 : 08-04-2011, 20:39:36 »
Baci i ta tri komada staćeti to nevalja više