Autor Tema: Cjene nabavke dozvola za oružje  (Posjeta: 12384 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

seter

• Mamut
  • *
Cjene nabavke dozvola za oružje
« : 26-01-2011, 12:56:59 »
Mani ba krivičnh prijava. Pa ova debilska vlast od lovaca pravi "teroriste", i tjera nas na šverc. Pa znaš da u Sarajevu moraš platiti 30 KM taksi za 30 metaka. Veliki broj ljudi je tanak sa lovom, i jedva da toliko može odvojiti za municiju. Pa su nam uveli tzv obuku, dodatnih 150 Km, pa....
Minimalno 300 KM treba samo da pokreneš proceduru za kupovinu puške. Za te pare, danas se može kupiti polovna puška. To opet znači stimuliše prodaju na crno... Itd. Osim toga, pa gdje se to lovačkim oružjem obračunavaju kriminalci, pljačkaju banke.... Najsigurnije oružje je registrovano oružje....
« Zadnja izmjena: 26-01-2011, 17:38:43 HunterBiH »

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

Rasavac

• Lav
Odg: Odg: Sellier Bellot
« Reply #1 : 26-01-2011, 16:43:01 »
istina, ja sam dok sam dobio nabavnu dozvolu ukupno dao 770,-KM.  deru nas kako god znaju i umiju.
i evo samo ako uzmemo za primjer ukidanje carina na skoro sve proizvode iz eu s 1.1.2011, realno bi bilo da cijene idu dole, nazalost kod nass sve otisle gore.
sramota je sta drzavne institucije rade, tj. nista ne rade. svi mi znamo ( makr oni moje struke) da su monopol i dogovorni monopol, sto radi vecina nasih velikih firmi po bih , radnje koje spadaju pod krivicna djela, i da drzava ukoliko zeli funkcionisati strogo mora sankcionisati takvo nesto. ali kod nas moze svasta

@hunterbih: slicnu pricu za pakovanje municije mogu potvrditi i za rotweilove breneke za 12-ku sacmaricu. naime, moj brat je kupio jednu kutiju ovdje kod nas i u isto vrijeme dobio pet komada od kolege iz austrije. razlika je nevjerovatna, iako bi municija trebala biti ista.
kod pucnja se tacno cuje koliko je slabije punjenje kod ovih domacih
ko rano rani, nije se naspavao :-D

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #2 : 26-01-2011, 17:17:06 »
Mani ba krivičnh prijava. Pa ova debilska vlast od lovaca pravi "teroriste", i tjera nas na šverc. Pa znaš da u Sarajevu moraš platiti 30 KM taksi za 30 metaka. Veliki broj ljudi je tanak sa lovom, i jedva da toliko može odvojiti za municiju. Pa su nam uveli tzv obuku, dodatnih 150 Km, pa....
Minimalno 300 KM treba samo da pokreneš proceduru za kupovinu puške. Za te pare, danas se može kupiti polovna puška. To opet znači stimuliše prodaju na crno... Itd. Osim toga, pa gdje se to lovačkim oružjem obračunavaju kriminalci, pljačkaju banke.... Najsigurnije oružje je registrovano oružje....
Sto se tiče karabinske municije ovdje kod mene samo pokazes oruzani list i kupuj.

remington

• Lisica
  • cijev je sipka kroz koju je provucena rupa
« Reply #3 : 26-01-2011, 17:28:45 »
tako je i u USK-u...oruzni list i licnu kartu,a za sacmu te i ne pitaju...
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Odg: Cjene nabavke dozvola za oružje
« Reply #4 : 26-01-2011, 17:46:42 »
Evo tačno koliko sam ja potrošio da bih dobio dozvolu.
Počeo sam od Ljekarskog uvjerenja. U Mostaru je 100 Km pa sam odlučio natočiti 10 Km više goriva i u Čapljini izvadio ljekarsko za 40 km. Poslije toga sam u Konjicu u Sudu platio dvije takse po 12,50 km to je dakle još 25 Km i kako se meni čini da sam još u MUP-u platio oko 40 Km za dozvolu i još neku taksu. 
Ili mi je mozak zablokirao ili je mene samo oko 100 km koštala dozvola :)

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #5 : 26-01-2011, 18:18:28 »
tu je negdje max 150KM neznam dali ima vise to ljekarsko u capljini mislim da je sad malo skuplje prije je bilo 40Km tako da te izađe max 150KM. Ma HNK kanton je drzava ;D ;D

remington

• Lisica
« Reply #6 : 26-01-2011, 18:26:10 »
u USK-u...dok se plati taksa i uvjerenja izidje vas preko 50KM,polaganje za certifikat kobajage za drzanje inosenje oruzja 50KM,ljekasrski 130KM za nosenje,a 100KM samo za drzanje oruzja,i onda vas vozaju jedno mjesec dva dana..ustvari koliko oni hoce i tek se onda udostoje da vam daju nabavnu dozvolu
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

seter

• Mamut
  • *
« Reply #7 : 26-01-2011, 18:37:28 »
U nekim kantonima moraš platiti i "obuku". Iako mi niko nije tražio obuku za vrijeme rata, iako lovim od djetinjstva, nekada se bavio aktivno streljaštvom!!
Mislim da su ovakvi zakoni i odraz katastrofalnog (ne)rada famoznih Lovačkih saveza. Umjesto da štite interese lovaca, štite svoje interese

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #8 : 26-01-2011, 18:42:34 »
Ja sam mislio da je kod nas kanton najgori eto ispade najbolji :)

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

remington

• Lisica
« Reply #9 : 26-01-2011, 18:46:36 »
u mene otac 30 godina policijskog staza...prije toga bio vojno lice...i sad kad je trazio nabavnu dozvolu kazu mu moras ici na obuku...i kad je dosao na obuku ...iznenadio se je kad je vidio ko ce mu drzati obuku...njegov ucenik kojeg je on ucio policijskom poslu...HAHAHAHAHAHA

inace poznajem dvojicu koji su prije lova zavrsili tzv obuku a ne znaju zakociti obicni lovacki karabin...ili nabrojati vise od 5 kalibara oruzja...i jos dosta toga...a sta je najgore tu imaju bolan PAPIR tj certifikat da su osposobljeni da drzanje i nosenje dugog i kratkog oruzja...BRUKA I SRAMOTA

zivjeli kriminalci

Carinik

• Global Moderator
  • Vuk
  • "DOBAR POGLED"
« Reply #10 : 26-01-2011, 22:35:04 »
U Sarajevskom kantonu se da ta obuka zavrsit kome treba :)

Rasavac

• Lav
« Reply #11 : 27-01-2011, 00:54:41 »
ma ta obuka je pusta formalnost, jedino da ti uzmu oko dvije stoje iz dzepa. kod nas cak ne daju ni ljekarski negdje drugo izvaditi, nego samo u domu zdravlja u sanskom mostu, druge ne priznaju, kosta 140,-KM, plus obuka 30,-Km i polaganje 20,-KM. Obuka je onako 3-4 sata gubljenja vremena i valjanje na provale nekih likova. u mojoj grupi jedan cak nije smio uzeti prazan revolver u ruke, svi smo mu se valjali, a jedna gospodja citavo vrijeme govori kako ce uzeti prigusivac sebi na pistolj. to je u sustini i bilo jedino zanimljivo na toj obuci, ali ono sto je najsramotnije je da su svi dobili certifikate. cak je bilo ljudi koji nisu znali ni pisati. parola uzimaj lovu dok mozes.
 meni je izislo jos puno zato sto sam morao platiti pripravnicki 400,-KM plus clanarinu za tekucu godnu u iznosu od 100,-KM, i naravno nabavna 20 i oruzni list 20, plus slike za cenera .

@ remington: ja sam nabavnu cekao citavih 10 minuta. otisao sam s diplomom za nosenje oruzja direkt u ured gdje rade dozvole i rekao da ne idem dok je ne naprave, jer je to samo formular koji se mora ispuniti sa par licnih podataka. kad su vidjeli da se ne salim , ispunili su i dobio sam odmah.
na oruzni list sam od momenta predaje cekao 2 radna dana, predao u petak , dobio u utorak.

sad me trenutno zanima, da li vrijedi taj lijecnicki i za drugu nabavnu dozvolu.  bilo bi apsurd da opet traze,ali u nasoj drzavi me nista vise ne cudi.
htio bih sebi nabaviti jos jednu sacmaricu, da imam za sice :-)
ko rano rani, nije se naspavao :-D

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #12 : 27-01-2011, 09:15:19 »
Za drugu dozvolu sve ide ispočezka kolega. Jedino neznam za obuku, ali svi ostali papiri važe 6 mjeseci i poslije toga moras vaditi nove ako misliš kupovati novo oruzje !

remington

• Lisica
« Reply #13 : 27-01-2011, 11:22:32 »
komso ljekarsko ti vrijedi 6 mjeseci...uvjerenja ti vrijede po  3mjeseca...obuka ti vrijedi za stalno...samo je trebas kopirati i negdje ovjeriti(zavisi ako ti budu trazili)...a uzimam cisto primjer kolege koji samnom lovi...predao za nabavnu (drugo oruzje) u 10tom mjesecu...zavlacila ga ona sto radi kao referent za oruzje...kad god odemo pitati dokle je doslo kaze dodji za 7 dana i tako dva puna mjeseca...onda se desilo da je upala SIPA-a pa pohapsila odredjene "policajce" i medju njima predsjednika komsijije za odobravanje ...pa opet cekaj...neki dan smo bili u policiji i odobrili su mu...papire treba poslati za bihac (rekli su to traje do 1o dana) pa gore dok potpisu(do 7 dana) i onda ce njega traziti da je dobijo...

PS. moram napomenuti da je isti taj referent za oruzje malog maltretirao oko papirologije...malacje na mjesecdana prije dobio nabavnu za karabin...i odmah predao za sacmaricu...papire je trebalo samo kopirati i po potrebi ovjeriti..ali ne opet je morao platiti preko 50KM za uvjerenja i taksu...pa je i to bilo malo...nije mu dala original ljekarsko nego kopiju probusenu da ide ovjeriti i govorila kako mu je ljekarsko isteklo i da tu nece moci kopiju ovjeriti bez originala...a da original ne daju iz Bihaca...

bezobrazluk veliki vlada u drzavnim institucijama..pogotovu u policiji
« Zadnja izmjena: 27-01-2011, 11:25:34 remington »

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #14 : 27-01-2011, 15:56:47 »
Mene zanim ovo kad ja izvadim naprimjer dozvolu za nabavku naoruzanja koliko ja mogu komada oruzja uzet na jednu dozvolu, jer ovdje se ne navodi kad vadis dozvolu za koje oruzje samo stojai nabavka lovackog naoruzanja. Mislim kad ja sad kupim oruzje dali mogu ja za mjesec dana kupiti drugo naoruzanje a da nevadim ponovo nabavnu ako mi vrijedi 6jeseci