Autor Tema: OPTIKA ZA LOV POGONOM  (Posjeta: 4819 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

seter

• Mamut
  • *
OPTIKA ZA LOV POGONOM
« : 13-10-2010, 19:31:53 »
Imam pitanje koji imaju iskustva u lovu pogonom. Htio bih uzeti varijabilnu optijku za svoju kombinovanu TATRU. Koje je najmanje uvečanje optimalno. Ja licno bih najvise volio uzeti varijabl 1-4x, ali nije bas izbor veliki, ili je preskupo. Sa uvecanjem od 2-6 ima dosta dobrih i povoljnih optika (Nikon, Leupold, Bushnel trophi...). Da li je uvecanje od 2x preveliko za pucanje u pokretu??
Razmišljao sam o opciji da za lov pogonom uzmem red dot, a za ceku optiku. Ali bih volio da fiksiram optiku, i ne skidam! Ima li ko licno iskustvo??
Pozz

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Odg: OPTIKA ZA LOV POGONOM
« Reply #1 : 13-10-2010, 19:46:15 »
Imam pitanje koji imaju iskustva u lovu pogonom. Htio bih uzeti varijabilnu optijku za svoju kombinovanu TATRU. Koje je najmanje uvečanje optimalno. Ja licno bih najvise volio uzeti varijabl 1-4x, ali nije bas izbor veliki, ili je preskupo. Sa uvecanjem od 2-6 ima dosta dobrih i povoljnih optika (Nikon, Leupold, Bushnel trophi...). Da li je uvecanje od 2x preveliko za pucanje u pokretu??
Razmišljao sam o opciji da za lov pogonom uzmem red dot, a za ceku optiku. Ali bih volio da fiksiram optiku, i ne skidam! Ima li ko licno iskustvo??
Pozz

Pozdrav majstore i prije svega dobrodošao na forum BiH-Lov. Lovim isključivo na pogon i koristim Red Dot. Po meni idealno rješenje za ovaj vid lova. Bilo koji variabl da uzmeš kad ti je meta na 10, 20  ili 50 metara nije ni od kakve koristi. Ako želiš da  imaš optiku i kako ti reče da je nikako neskidaš, možda je rješenje i tunelski nosač ispod optike. Znači u slučaju da je meta blizu tebe, nišaniš na mehanički nišan a na većoj udaljenosti gađaš optikom.
Ako već želiš uzeti optiku a da nije puno skupa onda je  Zrak Sarajevo za naše uslove super i večlika većina mojih kolega na puškama imaju Zrak optike sa fiksinim uvećanjem  x 4 a izlazom  32 ili 6 x42.  vrlo su kvalitetne i i sada se mogu naći po vrlo povoljnim cijenama koje za ono što dobivaš su premale.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

seter

• Mamut
  • *
« Reply #2 : 15-10-2010, 18:51:57 »
Ma, znam za red-dot. Ali imaju optike i za blisko pucanje, za tzv "big game" lov. Obicno su uvecanja 1-4x 24. Tu nastaje problem. Ima puno optika sa min. uvecanjem 1,5 ; 1,6; ili 2x... Pa me interesuje koliko su one pogodne. Radije bih dao vise para za jednu takvu optiku, nego da skidam, stavljam... A visoka montaza... nije bas pozeljna...
U americi su optike puno jeftinije nego ovdje. Moze se leupold ili nikon uzeti sa pristojnu cijenu.
Za sve zainteresovane evo jedan super link:

http://www.opticsplanet.net/riflescopes.html

A evo i primjer fine optike za pogon, a moze biti dobra i za ceke. Valjda :)

http://www.opticsplanet.net/leupold-vx-i-1-4x20mm-shotgun-rifle-scope.html

seter

• Mamut
  • *
« Reply #3 : 28-10-2010, 16:34:56 »
Niko da posavjetuje??? Ja odlucio. Uzimam (nadam se) Bushnell Trophy 1-4x24 Illuminated. Naravno, rijec je o originalnom Bushnell-u. A ova serija trophi je jako dobra. Kod nas ima puno dupljaka, pa raja misli da je to losa optika. Mada ima i onih jeftinijih modela. Bushnell je vlasnik Taska i jos niza fabrika. Tamo proizvodi one losije optike... To sam skontao citajuci americke forume....

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #4 : 28-10-2010, 19:57:57 »
Neka ti je sa srećom prijatelju da te dugo i uspjesno sluzi a sto se tice savjeta najbolje je kad covjek sam odluci nekako lakse podnese ako nebude sve OK a onako da ti je neko rekao da uzmes nesto drugo a da nebude valjalo gorilo bi, a ovako sam pao sam se ubio.Još jedamput ti cestitam i uzdravlju ga koristio  ;) ;)

seter

• Mamut
  • *
« Reply #5 : 28-10-2010, 20:01:16 »
Hvala. A ja volim cuti savjete ljudi sa iskustvom. Sa optikom nemam iskustva, osim onoga sto citam...
U svakom slucaju, hvala!

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #6 : 28-10-2010, 20:28:48 »
Niko da posavjetuje??? Ja odlucio. Uzimam (nadam se) Bushnell Trophy 1-4x24 Illuminated. Naravno, rijec je o originalnom Bushnell-u. A ova serija trophi je jako dobra. Kod nas ima puno dupljaka, pa raja misli da je to losa optika. Mada ima i onih jeftinijih modela. Bushnell je vlasnik Taska i jos niza fabrika. Tamo proizvodi one losije optike... To sam skontao citajuci americke forume....

Ja sam iz svog skromnog iskustva rekao što sam imao :) Valda će se naći neko iskusniji, ako već nije ptekasno. A Ti ako si već pazario nek je sa srećom prijatelju.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

seter

• Mamut
  • *
« Reply #7 : 29-10-2010, 16:52:02 »
Nisam jos uzeo, moram naruciti iz USA, U Evropi je par puta skuplja optika!!??

AdoCO

• Lisica
    • Upland Hunting the Springer Spaniel Way
« Reply #8 : 29-10-2010, 17:17:56 »
Seter,

Preko koga narucujes optiku? Koja je cjena?

Ado

seter

• Mamut
  • *
« Reply #9 : 01-11-2010, 16:24:49 »
Zamolicu jarana da mi posalje. Nasao sam na netu Bushnell Trophy 1-4X24 Illum. po cijenama od 160-200 $. U evropi je ista optika oko 300 €!!! Ovdje cesto misle da je Bushnell bezveze optika jer kupuju dupljake ili one najjeftinije serije. Iznad ove klase je samo Ellite model. Citao sam dosta po netu iskustva u USA i ovim susjednim zemljama. mislim da je dobra optika.

Ovo su mu karakteristike:
http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/www_bushnell/eu/produits/hunting/riflescopes/trophy/731424m/

seter

• Mamut
  • *
« Reply #10 : 29-12-2010, 13:50:34 »
S obzirom da se niko sa velikim iskustvom nije javio na ovu temu, ja sam sam odlucio. narucio sam bushnell trophy 1-4x24, sa osvjetljenom koncanicom. Obzirom da ja kombinovanu povremeno koristim, nekad na DS (pogon), nekad ceka i srndać... Odlucio sam se za ovo. Bila je i kombinacija da uzmem red dot za pogon, a 4x ili 6x za čeku. medjutim, ne odgovara mi skidanje optike itd... Nadam se da cu uskoro dobiti ovu optiku...

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #11 : 29-12-2010, 15:05:39 »
Nek je sretno drug i dugo te sluzila !!

remington

• Lisica
  • cijev je sipka kroz koju je provucena rupa
« Reply #12 : 29-12-2010, 19:57:09 »
prijatelju na toj pusci daj boze da te bude dobro sluzila ova optika....
Dati nekome drugu sansu je isto kao da mu dajes drugi metak za pistolj, jer te prvi put promasio !

Carinik

• Global Moderator
  • Vuk
  • "DOBAR POGLED"
« Reply #13 : 30-12-2010, 20:30:01 »
Mozda s tunelskom montazom bude dobra i za pogon i za ceku :)

seter

• Mamut
  • *
« Reply #14 : 02-01-2011, 13:46:15 »
prijatelju na toj pusci daj boze da te bude dobro sluzila ova optika....
Zasto? Predviđena je za jake kalibre, i takozvani "big game", lov na krupne životinje. S obzirom na maksimalno uvečanje od 4x, mislim da će moči i za čeku! Ovo ti možda izgleda"mala optika", ali nije dječija  ;D