Autor Tema: Lov na medvjeda  (Posjeta: 4657 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Lov na medvjeda
« : 07-04-2011, 15:35:05 »
Traže profesionalca koji će ustrijeliti životinju, a njegova minimalna cijena je 1.500 KM

Medvjed težak više od 250 kilograma, koji je u posljednje vrijeme na lokalitetu Snježnice ubio 12 krava i teladi, izazvao je veliki strah među seljanima kod Nevesinja. Medvjed je viđen šest kilometara od sela Udrežnje, odnosno petnaestak kilometara od samog Nevesinja. Prije nepune dvije sedmice, njegova posljednja žrtva bilo je jedno tele.

Predsjednik Lovačkog udruženja "Srndać" Nebojša Bjelica kaže za "Avaz" da su prošle godine tražili profesionalca koji će ustrijeliti medvjeda, ali nisu ga uspjeli naći. Prema godišnjem planu gazdovanja, kaže, imaju pravo na odstrel dvije ovakve krupne divljači.

I sada su, dodaje Bjelica, u potrazi za dobrovoljcem koji će ustrijeliti medvjeda, ali tek kada pribave odgovarajuću saglasnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Dodaje da minimalna cijena profesionalnog lovca za odstrel jednog medvjeda iznosi 1.500 KM.

- Donijeli smo odluku da ustrijelimo ovog medvjeda, jer nam je napravio veliku štetu. No,  još veća zabrinutost je za ljude koji žive u obližnjim selima. Rizik je suviše veliki da on slobodno hoda po šumama - kaže Bjelica, ističući da na području nevesinjskog lovišta trenutno ima 12 medvjeda.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

huntinggirl1

• Zec
  • **
  • Psi i lov su smisao moga života!
Odg: Lov na medvjeda
« Reply #1 : 07-04-2011, 16:57:29 »
strašno, toga se treba brzo rešiti,
ogromne štete, strah kod ljudi,...
organizovati lov i napred,

da sam samo malo bliže, još kako bih se prijavila za takav lov.

Dobar pogled!

Sale puc pu ruc

• Mamut
  • *
« Reply #2 : 07-04-2011, 17:04:03 »
Trazi se profisionalac? Misli se na nekoga ko ce da iskesira 10000km? A kakvih kakvih gorstaka, divljaka i krivolovaca ima u hercegovini ne vjerujem da je jos ziv. Zao mi je sto nagrdi stoku ali mi zalije medvjeda, mislim da ih u hercegovini nema 4 ukupno, nedavno su u trebinju UBILI medvjeda i to sa papovkom mislim i vojnom municijom sa desetak metaka, ja bih tu primjenio zakon oko za oko zub za zub.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #3 : 07-04-2011, 17:35:27 »
Ja kako sam skontao imaju dva odobrenja na medvjeda. cijena jednog odstrela je 1 500 km i sad traže lovca koji će platiti tu cifru da bi ga odstrelio.  Neznam koliko je pametno sa ovako opasnom životinjom odugovlačiti i čekati "dobrovoljca". Samo molim boga da nenastrada nečije djete ili neki seljak na njivi, tek bi onda shvatili šta su uradili!

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

Sale puc pu ruc

• Mamut
  • *
« Reply #4 : 07-04-2011, 17:43:54 »
Zao je i meni i nadam se da nece doci do tako necega, alo kazem da je vjerovatno vec sada gotov od strane krivolovaca specijalaca.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #5 : 07-04-2011, 17:47:58 »
Iskreno neznam kakvo je stanje u lovišzima oko Nevesinja i kako stvari stoje u društvu koje gazduje njima. Ako je kao ovdje kod  nas moguće je da je i odstreljen do sada, mada ako je već udavio 12 krava nije on naivan baš za odstreliti :)

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #6 : 07-04-2011, 19:36:35 »
Mislim da lovisete Nevesinja ima dosta medvjeda tako sam bar cuo od pojedini lovaca. A sto se tice ovog mede ja imam jednu zelju da on pređe u moje loviste odma bi mu za doručak tele dao za ručak june a za večeru 11.2g belot  2.5KM i ode medo;D ;D. Pa ko ce od nevesinjaca ili drugih nazovimo lovaca uspjet uplatiti i odstrijeliti medvejda i gore je isti krivolov ko i u cjeloj BiH da se razumijemo ko ovako jaki zakoni nema dalje ;D ;D.

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #7 : 07-04-2011, 21:50:26 »
samo da ne naprave hampu u novinama kad ga neko odstrijeli ko sto je bilo sa Brunom u njemackoj i austriji .slovenci dali valjda austrijancima medvjeda a on odma poceo klat ovce i rusit ispred sebe i kad ga na kraju odstrijelise 10 dana na tv novinama cirkus ko da je tito umro.

znam da je steta jer je vrsta pravo ugrozena i u malom je broju ima ali nemamo mi divljine tolike da je loviste sa medvjedom sigurno osim mozda na par mjesta al tu ih nema. nemoze bit medvjed u lovistu koje je kilometar od sela i u kojem ovce pasu itd itd.
steta al tako je ljudi sve vise unistavaju divljinu tj sire granice svojih stanista tako da za prave divlje zivotinje poput medvjeda i vuka ostaje sve manje mjesta i ona su susreti neminovni

waidmannsheil

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #8 : 07-04-2011, 22:11:11 »
Pa ni medvjed ne napada bez velike nevolje a ni vuk. Problem je sto je svaki dqan manje stoke na ovim prostorima a inace i dalje, a i divljaci kojom se vuk hrani, aj medo opet tu i tamo je vise biljojed moze da zivi za vuka je druga priča, prije je bilo puno stoke po planinama srneće divljaci i svega vise danas dosla recesija i mora se boriti za opstanak. Ja uvjek kazem steta jest al ima i to rijesenje da je kakve srece izmirila bi se steta, al vuk je najbolji cuvar lovista  ;). 

Sanjo

• Gost
« Reply #9 : 07-04-2011, 23:54:55 »
a da ovo u Nevesinju nije medijski pripremljena hajka da se koja para ( 1500 KM ) ubaci u blagajnu društva a nadrljaće prvi medo koji naiđe bogatom lovcu?

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #10 : 07-04-2011, 23:57:23 »
malo je onda 1500 km za medvjeda. u privatnim lovistima je bar duplo skuplje ako ne i vise

waidmannsheil

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #11 : 07-04-2011, 23:59:25 »
pa i naveli su minimum 1500KM da je cjena am maksimum nisu nigdje spominjali sto znaci da ce biti dobar max  ;D ;D

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #12 : 09-04-2011, 23:23:50 »
Imali iko informacija dokle se doslo sa ovom akcijom ? Ima li iko iz Nevesinja na ovom forumu i ako nekoga znate provjerite, baš me interesuje :D

KOBI

• “Puška koja ne puca zahrđa.”
  • Global Moderator
  • Mamut
  • nema loseg psa,postoji samo los gazda
« Reply #13 : 04-05-2011, 01:14:02 »
Kod nas izraz medvjed najcesce sluzi kao epitet za "ljude tj neljude".
Za takve je taj izraz i predobar a vecinom kazu "E jest medjed",ne znam zasto i otkad je tako...Istina je da je danas takvih "medjeda" puna nasa drzava a narocito skupstina i parlament  ;)

Za vrijeme rata i kad se pucalo na sve strane divljac je migrirala na podrucja gdje je nikad nije bilo,pa tako su ljudi kod nas sretali i medvjeda,a tvrdili su da je dosao s planine Kozare.
Ne bih da se sretnem snjim i da imam top u rukama a ne IZ-18  :-\ :D
« Zadnja izmjena: 04-05-2011, 22:39:49 KOBI »

Nema loseg psa,postoji samo los gazda

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #14 : 04-05-2011, 09:42:16 »
hahahaha ova je najbolja samo idi kontra i neboj se  ;D ;D nevalja u rizik upadat