Autor Tema: Poliranje baskule i bruniranje  (Posjeta: 5562 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

kemo

• Lav
Poliranje baskule i bruniranje
« : 22-05-2011, 12:08:42 »
Glava se može ručno ispolirat. "Purol pasta" (ima je kupit u prodavnicama boja i lakova), pamučna krpa i polako trljaj (ne prelezit na drvo i brunirane površine). Naravno ovo važi ako je glava bijela i paljeni finiš koji se od korištenja izbrisao, pa je glava postala tamna (neka blaga korozija). Mislim da bi poslužila i pasta za poliranje auta ali ona malo grublja (namjenjena poliranju jako starih i matiranih lakova na vozilu)
« Zadnja izmjena: 22-05-2011, 15:00:54 HunterBiH »
svi za jednog, 8x57 za sve

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
Odg: Poliranje baskule-glave puške
« Reply #1 : 22-05-2011, 13:24:53 »

Mislim da moze biti mnogo ljepša i bolja. Doduše  nisam joj nikad ništa ni radio niti je polirao ali sad imam namjeru brunirati cjev pa bi onda usput pozabavio se malo i sa glavom.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #2 : 22-05-2011, 13:43:13 »
3m polir pasta je zakon odes kod nekog ko polira auta i pitas da ti da malo paste ne treba ti vise od par ml a polira ima da bude ko ogledalo

waidmannsheil

kemo

• Lav
« Reply #3 : 22-05-2011, 14:07:15 »
Hunter BH ne znam gdje si mislio brunirat cijevi ali prije nego što se odlučiš na taj korak gledaj kome ćeš to povjerit jer ne bi bila prva puška unuštena nestručnim bruniranjem. Zapravo bitan je postupak bruniranja. Skoro svim dvocjevkama su cijevi spojene lemljenjem i one se nesmiju brunirati vrućim postupkom bruniranja jer on nagriza lem što poslije protekom određenog vremena dovodi do rastavljanja cijevi. Posebna je priča to što se često cijevi razleme (razletuju) prilikom samog bruniranja, bukvalno se rastave cijelom dužinom jer "majstor" pretjera sa temperaturom.
Dvocjevke se bruniraju hladnim postupkom koji se sastoji od premazivanja cijevi odeđenim sredstvima, a poslije se kuhaju u običnoj vodi, a tako se ne može razvit veća temperatura od 100 stepeni celzijusa. Taj postupak seponovi više puta dok se ne dobije željena boja metala.
Karabini i pištolji se bruniraju vrućim postupkom tj. kuhanjem u hemijskim sredstvima na znatno većoj temperaturi od 100 stepeni čini mi se oko 160 stepeni. Nisam siguran jer nisam majstor, ali sam se raspitivao.
Koliko znam negdje u brčkom ima majstor koji radi hladno bruniranje dok ostali u mojoj okolini sarajevo i šire rade samo vruće i ubjeđuju te da je to pravo "znam ja, vjeruj ti meni i slično"

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #4 : 22-05-2011, 14:21:45 »
Puška je brunirana prije desetak godina i ponovo će je raditi isti majstor. Imam povjerenje u njega jer je to stari provjereni čiko. Neizgleda ona lose alli eto naum mi palo da je malo uradim kako treba.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #5 : 22-05-2011, 14:36:49 »
Ja sam svoju odnjeo kod puškara i on mi ispolirao extra kao ogledalo,uzeo mi 20 KM i dobro,mislim da ti je tako najbolje on već zna šta i kako
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #6 : 22-05-2011, 15:00:27 »
Na ovoj prvoj slici se vidi u kakvom je stanju cijev sa vanjske strane. Ipak je zrela za brunir . A svi majstori kazu da bruniranje nije problem već je problem dobro je pripremiti a to nezna svako.

kemo

• Lav
Odg: Poliranje baskule i bruniranje
« Reply #7 : 22-05-2011, 15:24:36 »
Hunter koji model i kalibar je ova tvoja puška

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #8 : 22-05-2011, 15:50:52 »
Drilling Merkel Suhl 12/70 12/70   7,65 R

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #9 : 22-05-2011, 16:05:29 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=KrdESVrBA_Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=KrdESVrBA_Y</a>

evo kako to majstor radi ;)

waidmannsheil

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #10 : 22-05-2011, 16:10:42 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=HUpVrKwuxMg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=HUpVrKwuxMg</a>

a ovo je priprema

waidmannsheil

kemo

• Lav
« Reply #11 : 22-05-2011, 21:48:06 »
hunter triling mi je još neostvarena želja.

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
    • BiH-Lov
« Reply #12 : 22-05-2011, 22:15:16 »
Vjerovatno bi bio i meni da ga nisam dobio u amanet od rahmetli oca..  Malo  lovaca ima mogućnpost da kupi drilling i sam sam takav i sigurno ga nebi imao da nije šta jest.  Znam da mi je i stari rahmetli sanjao o njemu i nabavio ga je 96 godine znači nakon 20 godina lova ostvarila mu se ta želja.

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #13 : 22-05-2011, 23:07:40 »
Onaj što sam ja našao Hunter   prodan za 1900 KM
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

kemo

• Lav
« Reply #14 : 23-05-2011, 20:02:22 »
Hunter čuvaj ga pravo i lovi može on još dugo, dugo. Kad ga restauriraš stavi slike da vidimo rad majstora, pa da mu donesemo i mi iz Sarajeva po koji komad, naravno ako nam se dopadne. Šalim se ne sumnjam da je dobar majstor čim ga ne mjenjaš.