Autor Tema: Stenecak  (Posjeta: 1928 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

dado

• Lav
Stenecak
« : 05-09-2011, 21:34:19 »
znamo svi kakva je ovo bolest kod pasa i da se vakcinisu protiv toga, ali dali je istina gdje jednom ugine pas od ove bolesti da ce na tom mijestu i svaki drugi ako ga tu drzite?
Dali su to samo price ili se onom koji mi je to pricao slucajno desilo?
Mozda je i istina, ne znam!!!
« Zadnja izmjena: 28-11-2011, 01:22:23 KOBI »

Beba

• Grizli
  • *
Odg: stenicnjak
« Reply #1 : 05-09-2011, 23:49:05 »
Ma pusti šuplje  ;)

dado

• Lav
« Reply #2 : 06-09-2011, 08:32:22 »
ma dobro kazes

zečar

• Global Moderator
  • Lav
  • lov je odmor za dušu......
« Reply #3 : 06-09-2011, 20:08:05 »
znamo svi kakva je ovo bolest kod pasa i da se vakcinisu protiv toga, ali dali je istina gdje jednom ugine pas od ove bolesti da ce na tom mijestu i svaki drugi ako ga tu drzite?
Dali su to ssamo price ili se onom koji mi je to pricao slucajno desilo?

ima tu nešto istine!

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #4 : 06-09-2011, 21:17:32 »
Dali su to ssamo price ili se onom koji mi je to pricao slucajno desilo?

ima tu nešto istine!
jedina istina je "Dali su to ssamo price ili se onom koji mi je to pricao slucajno desilo?" iz posta, a ostalo suplje  ;D

sawa

• Lisica
« Reply #5 : 06-09-2011, 21:40:09 »
Matematika je prosta.
Virus ostaje naj manje 6 meseci, ali i nakon toga postoji opasnost da se stene zarazi. Zato naredno stene treba doneti vakcinisano i kod gojeg je stecen imunitet sto znaci dve nedelje posle vakcinacije. Naravno vakcina mora biti ispravna i uzeta od pravih distributera, mozda je malo skuplja, ali sigurno se nije kuvala prelazeci 2-3 granice dok je dovuku iz Madjarske. Vakcinisati sa sumljivom vakcinom je potpuno isto kao i da ga niste vakcinisali.
U slucaju de se steni kuja u dvoristu gde je stene uginulo od stenecaka, ne mora da znaci da ce se i ti stenci zaraziti. Dokle god sisaju pod zastitom su, ali u momentu vakcinacije koja mora biti nakon 7 nedelja zivota stenaca mora se dobro obratiti paznja na vitalnost stenaca i ni slucajno ne vakcinisati u slucaju da i jedni ima proliv.
Da ne zaboravimo da od stenecaku mogu psi da uginu i do 5-te godine zivota.

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #6 : 06-09-2011, 22:22:34 »
slazem se ,i da napomenem stenad prije vakcinisanja treba ocistiti od parazita OBAVEZNO

waidmannsheil

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #7 : 06-09-2011, 22:51:06 »
logicno je da ce na mjesto gdje je stene uginulo od stenecaka donijet vakcinisano stene koje vec ima stvoremn imunitet, i za njemaga nema frke,al da ce svako naredno uginuti na tom jestu ma nema teorije  ;) nekontam kako moze biti nevakcinisano stene protiv stenecaka, pa to svako ko ima leglo mora uraditi prvo i osnovno  i onda je  kvit  ;)

sawa

• Lisica
« Reply #8 : 07-09-2011, 15:08:56 »
Veruj mi da ce sve i jedno uginuti ako nema imunitet.
Kad dodje stene u novu sredinu, jos ako se vozi prvi put po 500-600km pa i vise to je za njega veliki stres i pravi momenat za pad imuniteta, a to stenecak samo ceka iz trave, betona, daske itd. i eto belaja. Zato nije s goreg sacekati da prodje jedno leto (kuvanje virusa) ili jedna zima (smrzavanje virusa) pa tek onda doneti novo stene.
Ne redko se porazboljevaju i odrasli psi, ali oni lakse to podnose pa se i izvuku uz obaveznu posledicu.
Imunitet kod lovnih pasa pada nenormalno brzo. Uzroci su raznorazni: umor, prehlada iz lova, povrede u lovu, itd. Tada su naj laksa meta stenecaku i preventive radi i odrasle pse treba vakcinisati svake godine po jednom.
Desava se da stene ugine i nakon revakcine. Zasto? Okruzeno je virusom stenecaka jer je u dvoristu koje je zarazeno i njegov organizam se svakodnevno bori protiv toga. Nasom nepaznjom, mozda bolje receno losom procenom zdravstvenog stanja u momentu davanja revakcine, mi mu vakcinom ubrizgavamo jos virusa direktno i naravno ishod je fatalan po stene. Uvek, ali bukvalno uvek vlasnik ostaje zacudjen i sledi pitanje kako kada je bio vakcinisan?
Odgovor je mi smo ga ubili. Da nije dobio revakcinu mozda bi se i izvukao jer njegov organizam na osnovu toga sto je neprestano u virusu je vec napravio dobar zastitni mehanizam i dodatni udar virusa mu je previse. Zato trebamo dobro pratiti zdravstveno stanje steneta i pre revakcine jer se virus prenosi i putem cipela, pasa koji izlaze na teren, itd. i nikada nismo sigurni kada je i da li je stene na meti virusa.
Stene mora da je veselo, dobro da jede, da mu je izmet tvrd i dobro oblikovan (neki od pokazatelja da je stene zdravo) pa tek onda vakcina, a ako nesto od ovih pokazatelja nije bas kako treba moramo se zapitati sta mu je, a ne odma tras vakcina, ili revakcina.
Preventiva je uvek bila jeftinija od lecenja.
Sve ovo je iz mog licnog iskustva.

Beba

• Grizli
  • *
« Reply #9 : 07-09-2011, 16:46:53 »
Kod mene se to nesto tasko slicno nije desilo, nikad nisam imo problema sa stenetom samo ga pelcujem  obavezno protiv stenecaka i to je to i nikad problema, bilo je i sa stenadima naravno oni koji nisu bili pelcovani al niad nije stene koje dobilo inekciju protiv stenecaka uginulo ili da je preslo sa drugog psa na njega, al eto svasta je moguce bolje je pripaziti malo

sawa

• Lisica
« Reply #10 : 07-09-2011, 17:07:53 »
Kod nas se pre dve godine pojavilo virusno i mnogo stenaca je uginulo, ali kod mene ni jedno. Ja sam imao problem kada sam uzeo stene za parenje koje je bilo vakcinisano sa vakcinom svercovanom iz Madjarske. To stene je uginulo u roku od 3 dana jer je doslo vec zarazeno.

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #11 : 07-09-2011, 19:37:40 »
Ma i vakcine nekad zakažu
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

biginer

• Lisica
« Reply #12 : 27-11-2011, 19:31:57 »
koliko je meni poznato samo ako je pas vec zarazen kod nas je obavezan pregled stanja prije vakcine a poznato vam je da kada vam ugine 1 stene morate mijenjati lokaciju za naredne generacije ili necekati 2 mijeseca za prvu vakcinu jer virus ostaje tu kako je meni poznato 7 godina...............

HunterBiH

• BiH-Lov
  • Administrator
  • Mamut
  • Budi uvjek spreman da govoriš ono što misliš
    • BiH-Lov
« Reply #13 : 27-11-2011, 19:41:46 »
Ja sam sad baš vakcinisao malog štenca protiv stenećaka. napunio je 45 dana a kad je imao 42 dana dao sam mu jednu četvrtinu tablete protiv crijevnih parazita. Poslije toga sam štenca odnio kuci i za sada sve teče bez problema. Hranim ga pedigreovom hranom za male štence, svjezim mlijekom i dajem mu ad kapi svaki dan po 5 kapi. Jedino sto se zna desiti je to da se pokaze proliv ali to prepisjuem njegovm opsjednutošcu sa mlijekom i jako voli da pije pa mu i nesmijem davati previse. Spava u kućari zajedno sa Bonijem a sad mu je 52 dana.

Ko jedanput istinski osjeti draž lova divljih svinja, osjeti blagu jezu u tijelu kad začuje borbu pasa i svinja taj zauvijek ostaje opčinjen lovom i vječiti lovac na divlje svinje

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #14 : 28-11-2011, 00:05:14 »
ako mislis dobro stenetu NE daji mu mlijeko,dobija od njega proliv i tako moze brzo da dehidrira a da i ne primijetis pogotovo jer je jos mali,
zbog kalcija mu umjesto mlijeka daji kajmak na komadicima hljeba ili mijesaj sir sa hljebom

waidmannsheil