Autor Tema: municija u 8x57  (Posjeta: 6021 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

mr.hyde

• Mamut
  • *
municija u 8x57
« : 20-09-2011, 13:30:05 »
koliki je izbor za ovaj stari kalibar ,koja zrna imaju na trzistu i koji je proizvodjac najpovoljniji

waidmannsheil

lovac GR

• Mamut
  • *
Odg: municija u 8x57
« Reply #1 : 20-09-2011, 16:10:03 »
Imam ga ja i uzeo sam  PPU   SP 12.7g  cijena 1.90 KM/kom mislim da su najpovoljniji za druge nisam ni pitao ali mislim da ima dosta proizvođača na tržištu  drinks
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

bambi

• Lisica
« Reply #2 : 05-11-2011, 08:33:09 »
   Biosam u dilemi da li da ovo pišem u temi municaija za 8x57 ili PPU minicija.

Koristim već dugo Zastavin karabin u kalibru 8x57 JS i pucao sam različitu municiju. Bilo je tu i jačih brendova kao što su RWS, Geco, Hirtniberg, ali više PPU i Sellier & Bellot. Prije nekih 5-6 godina "otkrio" sam GROM od PPU Užice.
   Što se tiče ovih koje sam prethodno naveo, svi ini rade posao, ali sam im našao i neke zamjerke. Šta reći za RWS, Geco, Hirtinberg ime govori sve. Ali cijena... oko 5 evra komad, i treba imati nekog da donese iz vana.
   Sa Belotom sam bio zadovoljan, što se tiče preciznosti. Ali, nisam bio zadovoljan ponašanjem zrna i učinkom na cilju. Naime, prilikom pogodaka divlje svinje od 70-80 kg na 50-100 metara gotovo nikad nije davao prostrel. Zrno se razbijalo tako da prilikom obrade odstrijeljene divljači nalazio sam samo komade košuljice, a olovnu jezgru nisam - sva se razbijala i rasipala po tijelu.
   Od kad sam "otkrio" Groma, njega koristim isključivo.
   Malo o ovom metku i zrnu: Zrno je mase 12 grama, najvećim dijelom građeno od tombaka (legure bakra) sa malom olovnom jezgrom koja se pruža od vrha do polovine zrna i omogućava pravilno otvaranje zrna i povećanje njegovog prečnika tri puta prilikom prolaska kroz tijelo divljači. POčetna brzina ovog zrna je 660 metara, dok je Belotova sa zrnom od 13 grama (sve za vaj kalibar) 800 metara. Manja masa  i početna brzina čine ga ugodnijim za pucanje. A opet zahvaljujući konstrukciji zrna, postiže duboke penetracije i najčešće prostrele, što opet rezultira brzim padom pogođene divljači i lakim praćenjem krvnog traga. Zbog male brzine i zadržavanja zrna u cjelini pri prolasku kroz tijelo divljači, pravi i male štete na mesu. Viđao sam srndaće pogođene sa .223 rem mnogo više oštećene i sa većim podlivima nego kod pogodaka sa ovim metkom. Evo i slike jednog i jedinog koje sam pronašao u tijelu vepra, a da nije izašao na drugu stranu i to je zbog pogotka koji je išao od brata kroz trup i stao u kaklici.

Na drugoj slici se u središnjem dijelu zrna vide četiri tačkice koje su nastale djelovanjem alata na unutrašnjodt srna u clju njegovog oslabljavanja na tom mjestu radi pravilnog otvaranja pri prolasku kroz tijelo divljači.

Znam da inače u životu ne postoji univerzalno, ali ovaj metak, što se tiče mojih potreba za lov karabinom, je blizu tome, i kako nisam sklon traženju "hljeba preko pogače" ostaje jedini koji koristim.
Rođen da lovi, osuđen da radi...

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #3 : 05-11-2011, 12:21:52 »
grom dodje nesto ko federal fusion ili abc zrno ,sto se dejstva tice hvale ga puno ali za preciznost neznam ,mada to u lovu i nije toliko bitno kao na strelistu ali ga zbog cijene vani koriste i na strelistu za vjezbanje

waidmannsheil

bambi

• Lisica
« Reply #4 : 05-11-2011, 19:33:56 »
   Tvorac ABC zrna je Slovenac (ne sjećam se imena). Kada je konstruisao i ponudio novo zrno domaćim proizvođačima, odbili su ga. Kasnije je Austrijski Hirtinberg prepoznao dobre osobine ovog zrna i otkupio ga. Poslije, su mnogo proizvođači municije pravili svoje verzije ovg zrna pa konačno i PPU. U zemljema gdje je dozvoljeno kućno laborisanje municije za lične potrebe lovci strijelci kupuju ova zrna i sami njima pune čeure.
Rođen da lovi, osuđen da radi...

samir

• Lisica
« Reply #5 : 05-11-2011, 21:10:42 »
Pozdrav koloege.mozeli neko reci gdje se moze kupiti ova municija.imam slican problem sa 243 win.desava se da kosuljica ostane ispod koze a olovo izleti i napravi ogroman prostrelni kanal.

mr.hyde

• Mamut
  • *
« Reply #6 : 05-11-2011, 23:47:20 »
   Tvorac ABC zrna je Slovenac (ne sjećam se imena). Kada je konstruisao i ponudio novo zrno domaćim proizvođačima, odbili su ga. Kasnije je Austrijski Hirtinberg prepoznao dobre osobine ovog zrna i otkupio ga. Poslije, su mnogo proizvođači municije pravili svoje verzije ovg zrna pa konačno i PPU. U zemljema gdje je dozvoljeno kućno laborisanje municije za lične potrebe lovci strijelci kupuju ova zrna i sami njima pune čeure.

prof. france avcin je osmislio abc ,

sad kako je ruag preuzeo hirtenberga ne prave vise abc ,moze se jos pomalo nac ako neka prodavnica ima na lageru i to ljudi kupuju kolko ima odma sve.

waidmannsheil

Vladan

• Zec
  • **
« Reply #7 : 22-07-2012, 13:49:41 »
jedno pitanje..

koja je vama poznata NAJMANJA gramaza za kalibar 8x57 bez obzira na proizvodjaca?
« Zadnja izmjena: 22-07-2012, 18:57:46 seter »
...."Vrijedan sam, radim, bavim se lovom i mirno živim pod svojim krovom... to samo hulje nosi ih vrag za ručak daju svoj rodni prag" :)

kemo

• Lav
« Reply #8 : 22-07-2012, 18:03:48 »
jedno pitanje.. malo je off topic

koja je vama poznata NAJMANJA gramaza za kalibar 8x57 bez obzira na proizvodjaca?
8 grama
svi za jednog, 8x57 za sve

Vladan

• Zec
  • **
« Reply #9 : 23-07-2012, 08:24:02 »

8 grama

ko proizvodi, gdje ima da kupim?
...."Vrijedan sam, radim, bavim se lovom i mirno živim pod svojim krovom... to samo hulje nosi ih vrag za ručak daju svoj rodni prag" :)

arsa

• Zec
  • **
  • Dobar pogled !!!
« Reply #10 : 23-07-2012, 10:22:36 »

8 grama

ko proizvodi, gdje ima da kupim?
Koliko se ja sećam Igman je pravio 8x57 u toj gramaži do kraja 90tih... Mišljenja sam da ćeš vrlo teško naći taj metak-jedino neki kolega iz starih zaliha da ti da, a da je dobre volje :)
Arli

Peca

• Lisica
« Reply #11 : 23-07-2012, 10:24:24 »
I ja sam vidio samo igmanovu municiju u toj gramazi u onoj staroj narandzastoj kutiji provjeri mozda je jos prave.

Vladan

• Zec
  • **
« Reply #12 : 23-07-2012, 11:31:26 »
nema terojije da bi stavio IK u pusku! znam da igman iz fabrike i igman iz podruma nisu isto al ajd ti znaj koji je koji!

prije bi pucao srndaca sa siljkanima nego da stavljam IK u pusku...

Peca

• Lisica
« Reply #13 : 23-07-2012, 12:05:21 »
Ma nije igman tako los kao sto pricaju a mogao bi se srnjak oboriti  i sa šiljkanom a nebi bila velika steta na mesu samo sto nije legalno loviti sa šiljkanom, a ako moze 223 oboriti srnjaka sa lovackim zrnom zasto nebi vojno zrno iz 8x57.

Vladan

• Zec
  • **
« Reply #14 : 23-07-2012, 12:25:23 »
znam prijatelju, htio sam ironicno da kazem da bih prije pucao vojnom municijom nego da rizikujm sa Igmanom pa da zaglavim na hirurgiji

inace koristim 9g SP PPU sa srndaca a za vepra 12,7 SP ili 12,7 GROM kako kad