Autor Tema: LOV VABLJENJEM  (Posjeta: 2660 )  Share 

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

nesos

• Zec
  • **
    • odgajivacnica pasa
LOV VABLJENJEM
« : 14-12-2011, 17:48:27 »

Ovaj način lova je dosta slabo upražnjavan, bar u mojoj sredini, jer zahtjeva veliku vještinu i poznavanje biologije i navika te životnog prostora divljači. Izuzetno vješti lovci vabe na razne načine koristeći pritom priručna sredstva, trave ili samoradjene vabilice, a lovna industrija danas ima čitav niz pomagala za to.
Šta sve koristite? Šta lovite vabljenjem i kada? Bilo bi interesantno čuti.
Velika je nesreća kad čovek ne zna šta hoće, a prava katastrofa kad ne zna šta može.

KOBI

• “Puška koja ne puca zahrđa.”
  • Global Moderator
  • Mamut
  • nema loseg psa,postoji samo los gazda
Odg: LOV VABLJENJEM
« Reply #1 : 03-09-2012, 05:04:45 »

Ovaj način lova je dosta slabo upražnjavan, bar u mojoj sredini, jer zahtjeva veliku vještinu i poznavanje biologije i navika te životnog prostora divljači. Izuzetno vješti lovci vabe na razne načine koristeći pritom priručna sredstva, trave ili samoradjene vabilice, a lovna industrija danas ima čitav niz pomagala za to.
Šta sve koristite? Šta lovite vabljenjem i kada? Bilo bi interesantno čuti.

Pa jeste slabo zastupljen,ali nije bas ni zanemaren.
Radi se o tome da je nas lovac tipican primjer lovca na "ho-ruk".
Zasto to mislim,iz iskustava sa ovakvih foruma sirom ex-yu i Europe a pogotovo Amerike mogu reci da smo mi(vecina nas) vise posveceni lovu sa psima i da vecinom forsiramo takav lov.
U USA i mnogim zemljama Europe lov vabljenjem je normalna stvar i na trzistu(pogotovo Amerike) je toliko vrsta vabilica.To je nacin lova za posebne lovce naoruzane strpljenjem i debelim zivcima,te dosta vremena da bi se moglo eksperimentisati kakve vabilice rade u nasem lovistu itd.
Vodjen tom zeljom da posvetim vise vremena lovu vabljenjem preciznije lisice,nabavio sam raznih vabilica,od kolega iz Australije dobio i famozne vabilice za lisicu tzv whistle.Medjutim nedostatak vremena za nadmudrivanje sa divljaci mi je odmah pokvario planove,drugim rijecima lakse mi je pustit pse i postavit se dok oni nabrzinu precesljaju teren i ima nema hajd kuci i bavi se drugim obavezama.Ako lovis vabilicom moras probavat na vise mjesta,malo vabis pa ako nema pomjeris se i sve tako.
Poznajem neke lovce iz Srbije i Hrv koji love samo lisicu cekanjem i nista vise,imaju cijeli arsenal vabilica i prepuni su iskustva,posvetili se tome.
Sto se tice vabilica za patku tu iskljucivo koristim klasicne vabilice,plasticne ili drvene,dok za srndaca za sada samo hubertusove.

Nema loseg psa,postoji samo los gazda

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #2 : 03-09-2012, 14:04:36 »
Kobi da li si možda nekad probao ili znaš nekog da ima onaj pissak što bude u dječijim igračkama,mede zeke i slično,kolega mi ima to i služi mu kao vabilica za srndaća i jako je dobra zvuk isti kao u hubertusove po usporedbi a košta 3 KM?   :D
Bolje je biti malo lud, nego malo pametan.

KOBI

• Global Moderator
  • Mamut
« Reply #3 : 03-09-2012, 15:15:35 »
Nisam probao a mislim da je BAMBI nesto eksperimentisao i cak imao uspjeha.Sad  su povoljne Buttolo vabilice nedje oko 40-ak eura a rade dobro.

Dado_SA

• Zec
  • **
« Reply #4 : 03-09-2012, 15:21:30 »
Ja sam cuo od jednog zagriženog lovca na srneću divljač da je imao uspjeha sa vabljenjem na pisak iz igračke. Čovjek inače ima kolekciju od 200-tinjak rogova i zna jako puno o navikama i ponašanju srneće divljači. On je uradio neke male preinake na tom pisku i vježbao malo i kaže da jako dobro radi.

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #5 : 03-09-2012, 17:46:24 »
Pa da, nekako mi 3 KM bolje od 40 evra a zvuk isti :mig

STIJENA

• Grizli
  • *
  • SVAKI PROMAŠAJ JE NOVO ISKUSTVO.....
« Reply #6 : 03-09-2012, 18:40:57 »
zasto ljudi po americi i drugim zemljama love vabilicama masovno,a nasi ljudi love tradicionalno!!zato sto je kod nas jos uvijek lov LOV!!u americi je lov davno izgubio svoj smisao...ljudi se okrenuli parama,nepodnose jedni druge,nemogu skupiti 5 ljudi da idu u lov skupa pa se onda okrecu individualnim lovovima i praktikuju sve vise vabilice koje im sluze za masakriranje divljaci,a ne za lov!nema etike,nema casti,nema uzivanja.....merak je brate sa ekipom pustiti kerove i loviti a srce ti u prsima naraste kao sepet veliko.....to je lov!pa druzenje,pokoja sljivovica,sis,vatra......to je lov....mi smo za amere izmislili lov.jos uvijek ga dozivljavamo onako kako treba......treba koristiti i vabilice u lovu,i ja ih koristim,ali umjereno..lovim par izlazaka srndaca vabilicom,lovim zimi par izlazaka lisicu i patku vabilicama i to je to....ono sto se radi po americi ne podrzavam   drinks

KOBI

• Global Moderator
  • Mamut
« Reply #7 : 04-09-2012, 02:30:38 »
Ameri dosta koriste elektronske vabilice,koje su kod nas zabranjene ali i kod njih su dozvoljene samo za predatore.Npr elektronske vabilice po zakonima vecine tamosnjih drzava ne smiju sadrzavat zvuk patke,sto je kod nas jedan od glavnih lovova vabilicama.Mislim da je lov klasnicnim vabilicama umjece a ne masakriranje divljaci.Elektronske su nesto drugo...

ker

• Lav
« Reply #8 : 04-09-2012, 13:26:26 »
Ja sam kupio Hubertusovu vabilicu za srndaca u Mostaru za 20 KM i zadovoljan sam.Srndac mi je izisao 2x iako sam hodao sa prijateljima i malo vabio.Vjerujem da bi bilo jos bolje da sam isao negdje cekati,ali nisam  drinks
Dobra Kob!

STIJENA

• Grizli
  • *
  • SVAKI PROMAŠAJ JE NOVO ISKUSTVO.....
« Reply #9 : 04-09-2012, 14:03:29 »
Ameri dosta koriste elektronske vabilice,koje su kod nas zabranjene ali i kod njih su dozvoljene samo za predatore.Npr elektronske vabilice po zakonima vecine tamosnjih drzava ne smiju sadrzavat zvuk patke,sto je kod nas jedan od glavnih lovova vabilicama.Mislim da je lov klasnicnim vabilicama umjece a ne masakriranje divljaci.Elektronske su nesto drugo...
jest umijece za ljude koji imaju casti i drze se koliko toliko etike..gdje ce biti umijece vabiti guske pa odstreliti bolje reci ubiti 200  300 komada.......to je genocid,a ne umijece....

lovac1977

• Lisica
  • Citav zivot ucis i umres glup.
« Reply #10 : 04-09-2012, 20:12:06 »
jest umijece za ljude koji imaju casti i drze se koliko toliko etike..gdje ce biti umijece vabiti guske pa odstreliti bolje reci ubiti 200  300 komada.......to je genocid,a ne umijece....
Hehehe. Dosli smo opet sta je bolje ovo ili ono svak svog konja hvali. Zato je to razlicit lov i zakon. Lov vabilicom je veoma rasprostranjen americkim kontinentom vecinom se koriste klasicne vabilice dok u posljednje vrjeme se popularisu elektronske vabilice. Iskljucivo radi lakse imitacije zvuka zivotinje i upotrebe (prakticnje).  Ove elektronske nisu dozvoljene u vecini vrsta lova. A sto se tice odstrela i kolikog zapisano je u zakonu i sta mozes i koliko. Jeste da neki brojevi izgledaju ko masakr ali neke zivotinje su u tolikim brojevima da je to za nepovjerovat i to je sto kazu koliko loviste moze podnjet koliko divljaci. pozz
Citav zivot ucis i umres glup.

KOBI

• Global Moderator
  • Mamut
« Reply #11 : 05-09-2012, 12:13:12 »
Od danas u svojoj kolekciji imam i poznatu ECHO vabilicu.Sudeci prema zvuku mislim da se patkama ne pise dobro  :D
Porijeklo proizvoda USA a cijena 50 europljana.

lovac GR

• Mamut
  • *
« Reply #12 : 05-09-2012, 13:29:39 »
Nema šta zabraniće lov patke  :mig

seter

• Mamut
  • *
« Reply #13 : 05-09-2012, 15:01:11 »
Nema šta zabraniće lov patke  :mig
Jest, ali kad bi sama "svirala". Umjetnost je to puno veća nego vabiti srndaća. Ja za patku ipak više vjerujem u MP3  folooo22

Ko ovdje nije poludio- taj nije normalan!

KOBI

• Global Moderator
  • Mamut
« Reply #14 : 05-09-2012, 16:24:56 »
Zaboravio sam dodati,uz vabilicu sam uzeo i kacigu,ovu za motoriste.Iz razloga licne zastite od pataka koje padaju na glavu te kake od straha kad ugledaju cijev a bude vec kasno  rolf9
ps.Mp. 3 je dobar,ali za sada nepotreban pogotovo kad u lov ide i STIJENA,svira majstor brate pljuste patke oko nas.
Ima i jedna situacija od neku zimu,nezaboravna.
Otisli on,ja i kolega Aleksa M. na patke na baru,i rasporedili se pa cekamo prelet.Kad su aktivnosti pocele stade i Stijena duvat u vabilicu,a Aleksa nije znao da to nisu patke.Kad smo se sastali kasnije Aleksa konstatuje:"Al i padaju brate dolje kod tebe sto ne pucas".  rolf9